Adresar Hry
AnglickyNěmeckyNorskyFrancouzskyItalskyTurecky
Česky
PolskyFinskyRusky

Jak udělat jednoduchou flashovou hru?

18 cervenec 2006
    
Často od lidí dostávám e-maily, kde se ptají "Ahoj, můžeš mi říct, kde mám začít, abych udělal flashovou hru?".

Na to není jednoduchá odpověď. V tomto článku uvedu některé zajímavé odkazy, se kterými můžete začít a také jít hlouběji. Nezapomeňte, že Flash je pouze nástroj. Tento článek se zaměřuje na technickou stránku tvorby her, ale uvědomte si, že hra má mnoho dalších aspektů: návrh hry a levelů, přitažlivý způsob hry, grafika.. a především musí být radost si ji zahrát a musí přinášet něco nového.
Nejprve si musíte nainstalovat Flash Pro


Nainstalujte si na PC Macromedia Flash Pro. Licence "Try and buy" (vyzkoušej a kup) vám umožní ji zkoušet 30 dní.

Dobrým začátkem je koupit si knihu. Můžete se ale naučit Flash a ActionScript 2 (skriptovací jazyk Flashe 8) pouhým surfováním po internetu.

Zde je pár dobrých tutoriálů, se kterými můžete začít:


Skvělý tutoriál v 9 fázích (anglicky). Naučíte se v devíti krocích udělat jednoduchou střílečku, každý krok přidává do hry novou funkci.

Pěkný výběr animovaných tutoriállů (anglicky). Většina z nich používá Flash MX 2004, což je starší vydání Flashe, ale interface je velmi podobný Flashi 8. Tyto tutoriály vás naučí základy Flashe a některé vám ukážou, jak vytvořit malou hru.

Breakout tutoriál (anglicky). Velmi dobře ilustrovaný tutoriál pro vytvoření příjemné hry breakout (cihličky).

První, Druhý, Třetí a Čtvrtý (všechny anglicky). 4 tutoriály od nejjednoduššího po nejsložitější. Tyhle nejsou ilustrované, ale krok za krokem se naučíte udělat side scrolling (rolující do stran) hru.Po těchto jednoduchých tutoriálech pro začátečníky můžete pokračovat následujícími odkazy:


TonyPa tutoriály dlaždicových (tile-based) her (anglicky). Tyto tutoriály jsou známé a velmi poučné, naučíte se tu hodně o flashových hrách a taky o tvorbě dlaždicových her obecně.

Flashkit game board (anglicky). Místo, kde si většina tvůrců flashových her z celého světa může vzájemně poradit.

Začínáme s ActionScript 3, novým skriptovacím jazykem Flash Pro 9 (anglicky)


Spousta dalších míst různě na netu

Používejte vyhledávací nástroje, abyste je našli. Příklady dobrých požadavků do vyhledávacího nástroje: tvorba her ve flashi, vytvořit jednoduchou flash hru atd... Neváhejte projít všechny výsledky vyhledávání a vybrat si tu stránku, která vyhoví vašim požadavkům.


Bavte se


Když už jste vytvořili svou první hru ve flashi, budete rozumět tomuto pěknému filmu, nazvanému "Animátor versus Animace", který vytvořil sedmnáctiletý Alan Becker.


Hráči pro vaši hru


Neváhejte své hry nabídnout v upload sekci pepere.org, zahraje si ji hodně hráčů, okomentují ji a budete tak mít zpětnou vazbu a dozvíte se, kde byste se mohli zlepšit.

Poznámka překladatele


Článek byl přeložen z angličtiny a proto jsou v něm převážně odkazy na anglické stránky. Pokud znáte zajímavé české odkazy, týkající se daného tématu, neváhejte se o ně podělit s ostatními.
  [Pošli opravuČesky]

Podrobit se od jp
Přeložil burfyPoslední vzkazy Poslední vzkazy
  Profil     Zprava vzkaz d0ornab ( 1 říjen 2006 15:40) : thanks.. that'd be really great
  Profil     Zprava vzkaz lukii16@onet.eu ( 27 říjen 2006 17:13) : pomużcie mi zalogować się na www.xgenstudios.com

  Profil     Zprava vzkaz mikko on 1000€ ( 9 leden 2007 06:02) : miten se asenetaan??
  Profil     Zprava vzkaz mikko on 1000$ ( 6 kveten 2007 07:30) : niin miten wht????? mitensiis ?????????????????????
  Profil     Zprava vzkaz pepepepere ( 21 srpen 2007 09:54) : Hei. i dag kommer et nytt spill til pepere! det heter super mario sunshine 64
Musite se prihlasit a registrovat